Odzyskiwanie wierzytelności na podstawie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego w Anglii i Walii

W ostatnim czasie pojawia się w naszej kancelarii coraz więcej spraw i zapytań odnośnie odzyskiwania wierzytelności na podstawie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego. Zazwyczaj ETE został wydany przez Sąd w Polsce przeciwko dłużnikowi, który teraz zamieszkuje w innym kraju Unii Europejskiej, w tym przypadku w Anglii lub Walii.

Odzyskiwanie wierzytelności

Tytuł ten jest wydawany na wniosek wierzyciela w stosunku do roszczenia bezspornego, którym może być orzeczenie sądu, ugoda zawarta przed sądem lub dokument urzędowy.

Nadanie takiemu orzeczeniu lub ugodzie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego oznacza, że orzeczenie lub ugoda podlega wykonaniu, w tym przypadku, w Anglii, bez potrzeby stwierdzenia wykonalności i bez możliwości sprzeciwu. W celu rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego w Anglii na podstawie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego, niezbędne jest przedstawienie następujących dokumentów:

  1. Orzeczenie wydane przez Sąd w Polsce;
  2. Tłumaczenie przysięgłe tego orzeczenia;
  3. Zaświadczenie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego;
  4. Tłumaczenie przysięgłe tego zaświadczenia.

Po uiszczeniu opłaty sądowej (zależnej od sposobu egzekucji) można przystąpić do dalszych działań mających na celu odzyskanie wierzytelności.

McHale & Company Solicitors

Author: McHale & Company Solicitors

McHale & Company Solicitors jest angielsko-polską kancelarią prawniczą posiadającą swoją siedzibę na terenie Cheshire i Greater Manchester w Wielkiej Brytanii. Nasza kancelaria zatrudniająca od wielu lat świetnych i profesjonalnych polskojęzycznych prawników, posiada ogromne doświadczenie w świadczeniu usług w wielu dziedzinach prawa zarówno przebywającym w Wielkiej Brytanii Polakom, jak i działającym na jej terenie polskim przedsiębiorstwom.

Share This Post On

1 Comment

  1. Witam, Właśnie otrzymałam ETE, dłużnik aktualnie przebywa w Anglii, ale nie znam jego adresu. Proszę o informację gdzie powinnam teraz się udać albo wysłać dokumenty, żeby wyegzekwować dług. Czy wysyłając do komornika w Anglii ponoszę jakieś koszty jeśli tak, to ile one wynoszą? Posiadam jeden egzemplarz ETE, czy jak zrobię u notariusza „za zgodność z oryginałem” i wyślę do Anglii czy będzie to honorowane? ponieważ nie chcę wysyłać w świat jedynego egzemplarza bo boję się, że gdzieś utknie i go nie odzyskam. Z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

liczba